09 Feb 2024

Új szolgáltatások és egy különleges tárlat a Dorottya Házban

Új szolgáltatások és egy különleges tárlat a Dorottya Házban

Mintegy 1,7 milliárd forintból megújult Kaposvár egyik legrégebbi védett műemléki épülete. Az egykori Csokonai fogadó nemcsak új nevet, hanem új funkciókat is kapott. A Dorottya Ház kulturális és turisztikai központként egy különleges kiállítással is várja március 9-től a kaposváriakat és a városba érkező turistákat.

A helyiek által csak Csokonai fogadóként ismert védett műemléki épület ezer szállal kötődik Kaposvárhoz – idézte fel a ház történetét Borhi Zsombor alpolgármester. – Az egyik legrégebbi kaposvári létesítményről van szó, mely az 1700-as években épült. 1798-ban itt tartották Széchényi Ferenc főispáni beiktatási ünnepségének egyik állomását, amelyen Csokonai Vitéz Mihály is részt vett. Ez az alkalom ihlette meg az országos hírű költőt, hogy megírja a Dorottya, vagyis a dámák diadalma a fársángon című komikus eposzát. Ezért gondoltuk úgy, hogy kapja a Dorottya Ház nevet a létesítmény. 

Ám nemcsak új név, hanem új funkció is jellemzi a Dorottya Házat. – Az épület évekkel ezelőtt magántulajdonba került, teljesen kiürült, az állaga pedig erőteljes romlásnak indult, ezért döntött úgy a kaposvári városvezetés, hogy megvásárolja – emelte ki Borhi Zsombor, majd így folytatta: – 1,726 milliárd forintból megújítottuk és egy multifunkcionális létesítményt alakítottunk ki. A földszinten kapott helyet a Tourinform Iroda, lesz majd egy vendéglátóegység is, jelenleg is tárgyalunk egy bérlővel. Emellett a tetőtérben játszóházat és múzeumpedagógiai foglalkoztatót hoztunk létre. Az első emelet udvari szárnyán egy rendezvényterem található, az utcafronti részen pedig egy különleges kiállítást rendeztünk be, amelynek középpontjában sikeres magyar nők állnak. A fejlesztés egyik kiemelt célja, hogy még vonzóbbá tegye Kaposvárt a turisták körében. Mivel a Tourinform Iroda is itt kapott helyet, ezért bízom benne, hogy sok turista megnézi majd ezt a különleges kiállítást. Biztos vagyok benne, hogy a tárlat a külföldieket is vonzza majd, hiszen az itt szereplő magyar történelmi személyiségek sok esetben a határon túl ismertebbek, mint itthon. Emellett szeretném, ha minél több kaposvári is megtekintené ezt a nem mindennapi gyűjteményt – fogalmazott az alpolgármester. 

 – Az elképzelés az volt, hogy olyan magyar nőalakokat mutatunk be, akik sorsfordító szerepet játszottak a magyar történelemben és nemzetközi viszonylatban egyaránt, ugyanakkor kevéssé ismertek Magyarországon – ismertette a tárlat koncepcióját Gulyás Gábor, a Dámák Diadalma Kiállítás kurátora. – A ház adta magát, hogy egy női témájú kiállítást érdemes itt berendezni, hiszen Csokonai Dorottya című műve is kifejezetten egy női témát dolgoz fel. Azt gondolom, hogy ez a hét nőalak tényleg fantasztikus, megérdemlik, hogy jobban megismerjük őket. Ezzel a tárlattal talán kicsit közelebb tudjuk hozni őket a látogatókhoz. Árpád-házi Szent Erzsébet, Mária királynő, Zrínyi Ilona, Brunszvik Teréz, Sissi, Slachta Margit és Bédy-Schwimmer Rózsa életét és munkásságát hét különböző színre festett teremben ismerhetik majd meg az érdeklődők. Mindannyian Magyarország meghatározó történelmi személyiségei, s vannak köztük olyanok is, akik a vallástörténetben is maradandót alkottak. Árpád-házi Szent Erzsébetet külföldön sokkal többen ismerik, mint Magyarországon, pedig Szűz Mária után az ő nevére szentelték fel a legtöbb katolikus templomot a világon. Lesz egy teljes falat beborító tapéta, amelyen ezen templomok egy része látható majd. Kevesen tudják, hogy van Árpád-házi Szent Erzsébet templom Kolumbiában, Brazíliában, Uruguayban, Párizsban, Bécsben és New Yorkban is – emelte ki a kiállítás kurátora.

 – Erzsébet rengeteg nemes cselekedet hajtott végre, akkori viszonylatban is rövid élete során. Menedékhelyet hozott létre árva gyermekeknek, kórházat alapított és ennivalót osztott a szegényeknek. 24 évesen halt meg, és halálát követően nem sokkal szentté avatta IX. Gergely pápa, aki a sírjához is ellátogatott. Jellemző, hogy unokahúga, Szent Margit, a halálát követően 700 évvel lett csak szent. Ez is mutatja Erzsébet nagyságát és elismertségét – idézte fel Gulyás Gábor. 

A kiállításon a klasszikusok mellett kortárs műalkotások és audiovizuális elemek is megjelennek. A tárlat egy videóinstallációval kezdődik, ahol a hét nőalakot megjelenítő színésznő mindegyike mond egy-egy mondatot. A kurátor szerint így a kiállítás a fiatalabb generációt is könnyebb meg tudja szólítani. 

 Vissza